Alerji Akupunktur Alerjik Hastalıklar
Alerji Nedir?

Dahili ve harici vücuda giren veya vücuda temas eden maddelere karşı (ilaç, gıda maddeleri, deterjan, giyim eşyaları gibi) vücutta görülen tepkilerdir. Bu tepki şok husule getirebilecek kadar ani ve şiddetli olabileceği gibi, geçici kaşıntı, döküntü ve ishale sebep olabilecek kadar hafif de olabilir.


Alerjik Nezle

Alerjik nezle, ortamda bulunmakta olan bir alerjenin nefes alma sırasında buruna alınıp, burnun iç yüzüne yapışması sonucunda bu alerjene karşı hassasiyeti olan kişinin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap neticesi ortaya çıkan şikayetler ve bulgulardır. yani bir tür mikrobik olmayan kronik nezle durumudur. dolayısıyla ana bulgular burunda kaşıntı, sulanma, hapşırma, aksırma, damakta kaşınma, öksürük ve boğaz ağrısı, boğazı temizleme isteğidir. en sık buruna yapışabilen alerjenler bahar aylarında ortaya çıkan polenlerdir. dolayısıyla alerjik nezle en sık bahar aylarında görülür.

akupunktur iletişim

Astım

Ekseriya alerjik bir hastalık olup bronş mukozasında şişme, ifrazatında artma ve daralma olur. Hassasiyet duyulan maddeler arasında tozlar, kokular, hayvan tüyleri, kirli hava ve muhtelif gıdalar vardır. Hastaların bu allerjenlerle karşılaşmaları nöbetlere sebep olur.


Ürtiker(Kurdeşen)

Deri üzerinde muhtelif büyüklükte hafif kabarık, kaşıntılı döküntülerdir. Çok defa nöbet tarzında çıkar. Allerjik bir tezahürdür. Kurdeşen nöbetini yapan yabancı madde ya cilt, teneffüs ve hazım yoluyla vücuda girer veya vücutta hasıl olur.


Egzema

Çeşitli faktörlerden ileri gelen bir cilt hastalığıdır. Kaşıntı ile kendini gösterir. Mekanik, fizik, mikrobik, paraziter ve muhtelif harici tahriş ettiriciler rol oynarsa da en mühim husus vücudun hassasiyetidir. Bu hassasiyet antijen ve antikor denen maddelerin birleşmesine bağlı olan allerjik bir hadisedir.


Yukarı