Endokrin Akupunktur Akupunktur ile zayıflama
Akupunktur ile Zayıflama

Vücuda giren kalorinin sarf edilenden fazla olması sonucu vücuttaki yağlanma veya kilo artışıdır. Ekseriya çok yemek yemek ve az hareket etmeye bağlıdır. Bazen ise ovarium, tiroid, hipofiz gibi bezlerin çalışmasındaki bozukluğun neticesi olarak görülür.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ HESAPLAMA

Vücut Kitle İndeksi, şişmanlık derecenizi anlamaya yarayan bir hesaplamadır.


Ağırlığınız(kg)
Boyunuz(cm)
-------------------------------
Vücut Kitle İndeksiniz:

KadınErkek
Zayıf< 19< 20
Normal19 - 2520 - 25
Kilolu25 - 3025 - 30
Obez> 30> 30

NORMAL KİLO - İDEAL KİLO

Normal kilo beden kilo endeksinin 20-25 arasında olduğu kilodur. İdeal kilo ise endeks aralığındaki kilo olabileceği gibi kişiye göre değişebilen, kişinin kendini sağlıklı ve mutlu hissettiği kilodur. Örneğin normal kilosu 60 kilo olan birisi için 70 kilo kilolu kategorisine girer. Ancak kendisini bu kiloda sağlıklı ve mutlu hissediyorsa 70 kilo onun için ideal kilodur.

İKİ AŞAMALI ZAYIFLAMA PROGRAMI

Zayıflamada kilo vermek kadar verilen kiloyu korumak önemlidir. Bunun için üç aylık bir zayıflama programıyla önce 5-10 kilo verilir. Sonra üç ay yeni kilo korunur. Daha sonraki üç aylık zayıflama programıyla tekrar 5-10 kilo verilir. Böylece daha rahat kilo verme ve verilen kiloyu koruma sağlanır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİNDE DİETİN ÖZELLİKLERİ

1) Dietin sadece 1. haftası sıkıdır. Bunun nedeni hem organizmanın akupunktura alışması hem de kişinin bu kadar az yemesine rağmen şikayetinin olmamasını görerek akupunktura güven duymasını sağlamaktır.
2) 2. haftadan itibaren diette kişinin özel yapısı ve muayene bulgularına göre miktar artışı yapılır. Öyle ki birkaç hafta sonra dondurma makarna bile yiyebilir hale geline bilmektedir. Burada amaç hiç bir şeyden mahrum etmemek ve her şeyi kararında vermektir. Çünkü eğer organizmaya yağ vermezseniz bu kez organizmada yağı eritmez direnç başlar ve sıkı diete rağmen kilo verilemez. Bu karbonhidratlar ve proteinler içinde böyledir.
3) Mutlaka günde üç öğün yenmelidir. Ara öğün gerekirse meyve yenebiler.
4) Günde beş bardak su, bir bardak maden suyu içilmelidir.
5) Şekersiz bitki çayı içilebilir.
6) Diette meyveler aç karna yenmelidir.

Örnek Diyet

1.Hafta

SABAH :

 • 1 meyve
 • 2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir
 • 1 dilim kepek ekmeği
 • Bir bardak ayran

ÖĞLEN :

 • 1 kase yoğurt
 • Karışık salata; marul, maydonoz, biber, domates, soğan, havuç, roka, turp, salataya nane, limon, sirke ve bir çorba kaşığı zeytinyağı konabilir.
 • 1 meyve

AKŞAM :

 • Öğlen yenenlerin aynısı
 • Salata; miktar sınırsız

2.Hafta

 • Sabah ve akşam 1. haftanın aynısı

ÖĞLEN :

 • Dönüşümlü olarak bir öğlen et, bir öğlen sebze yemeği yenecek.

ZAYIFLAMADA KROM DESTEĞİ

Kromun, biyolojik olarak insülinin etkisini artıran bir organik komplekste görevli olduğu düşünülmektedir. Bu organik kompleksin adı glikoz tolerans faktörüdür. Yüksek kan kolesterolü düzeylerinde ve zayıf glikoz toleransı olan kişilerde, krom eksikliği gözlemlenmiştir.

Ne kadar

1991 COMA paneli tarafından krom için Yeterli Besin Alımı Değeri verilmemiştir. Ne var ki, güvenli ve yeterli düzeyin günde 25 mcg'dan fazla olduğuna inanılmaktadır.

Krom için besin kaynakları
BESİNKrom (mcg/100gr)
Yumurta sarısı183
Şeker pekmezi121
Bira mayası117
Sığır eti57
Peynir56
Üzüm suyu47
Ekmek kepekli42
Buğday ekmeği38
İşlenmemiş şeker35
Bal29
Patates eski27
Buğday özü23
Tavuk butu18
Makarna15
Ispanak10
Muz10
Morina balığı10
Süt kaymaksız2
Destek nedenleri

Glikoz toleransı problemi olan insanlarda (diyabete doğru ilerleyen durumlarda) krom ile tedavi başarılı olmuştur. Kromun, total kolesterol düzeyini azaltmaya ve faydalı kolesterolü artırmaya yardım ettiği de gösterilmiştir. Yeni araştırmalar, kromun atletlerde yağsız kas kitlesini artırabildiği gösterilmiştir.

akupunktur iletişim

Hipotiroidi

Tiroid hormonları (T4 tiroksin, T3 tiroiodotironin) vücuttaki bütün hücreleri aktive eden hormonlardır. Tiroid hormonları bütün metabolik olayları hızlandırır. Ayrıca üreme hormonları (gonad hormonları) ve büyüme hormonun fonksiyonunu artırıcı etkisi vardır.
Tiroid hormonları hipofizden salgılanan tiroid uyarıcı hormon (TSH)
etkisiyle tiroid bezinde iyot ve thyrosin in senteziyle oluşur.
Hipotiroidi; tiroid hormonunun yetersizliği
Primer hipotiroidi: Tiroid hormonu yetersizliği çoğu kez tiroid bezinin yeteri kadar T4 T3 üretememesine bağlıdır.
Sekonder hipotiroidi:Bazen de tiroid bezi normalken onu uyaracak TSH yetersizliği vardır.
Hipotiroidi belirtileri: Hareketlerde yavaşlama, halsizlik, üşüme hali, deride kuruma, kuru ve sert saç, kabızlık, adele krampları, kilo artışı, adet düzensizliği.
Haşimoto tiroiditi: Otoimmün bir hastalıktır. Bireyin bağışıklık sisteminin kendi tiroid bezine karşı atak yapmasıyla gelişir. Yıkıma uğrayan tiroid bezi hücreleri horman üretemez; hipotiroidi gelişir. Teşhis için kanda TSH, T3 veT4 e bakılır. TSH artmış, T3 veT4 azalmış bulunur.
Olguların %95inde kanda antitiroid antikorlar bulunur.
Tedavi: Hastalara tiroid hormonu verilir. Tefor tablet, levotiron tablet.
Akupunktur ile; tiroid noktaları ve immünolojik noktalar değerlendirilerek tedavi mümkündür.

Adet Düzensizlikleri

Adetin, normal aybaşının durması veya hiç olmamasıdır. Bu durum buluğ çağından evvel, gebelik devresi ve menapozda normaldir. Bunlar dışında hastalıklar, hormonal ve ruhi sebeplerle meydana gelebilir.


Yukarı